ČASTÉ DOTAZY

Nátěry dřeva

Mám hotovou novou dřevostavbu (exteriéry i interiéry jsou pouze ze dřeva - palubky). Dřevo je ošetřeno Bochemitem Plus a Bochemitem Forte. Chtěla bych doporučit venkovní úpravu dřeva (co nejkvalitnější přípravky) a vnitřní úpravu - stěny, podlahy. Venku bych měla ráda odstín "mahagon", který ale zachová strukturu dřeva, nepřekryje ji, uvnitř bezbarvou úpravu.

Ve vnitřním prostředí můžete použít jakýkoliv bezbarvý lak. Pro venkovní prostředí Vám mohu nabídnout na tvrdé dřevo Xyladecor extra nebo Xyladecor oversol - silnovrstvou lazuru (životnost 5-7 let), na měkké dřevo Luxol Original nebo Xyladecor classic 2-3x (životnost 3-5 let) Varianty 1 a 2 mají delší životnost, ale složitěji se obnovují. Varianta 3 je jednoduchá na údržbu, ale vydrží méně.

Chci opálit a znovu natřít stará dřevěná okna. Slyšel jsem, že lepší než nátěr je stříkání pistolí. Je to pravda?

Důležitější než způsob natírání je postup, hlavně dodržení některých zásad. Okna musíte po opálení pečlivě očistit a pak napustit například bezbarvým Luxolem, aby se vytvořil kotvící nátěr, zaručující dobrou přilnavost dalších vrstev. Natírání první vrstvy štětcem je z mého pohledu lepší, protože barva se štětcem lépe spojí s podkladem. Případné nečistoty se štětcem "vetřou" do barvy. Při stříkání pistolí musíme řešit problémy s ochranou skel před postříkáním, musíme mít vhodný bezprašný prostor pro stříkání atd. Na druhé straně se při stříkání vytváří vzhledově kvalitnější nátěr. Při práci se štětcem je vzhled nátěru horší, než při stříkání, ale dá se to obejít použitím matné nebo polomatné barvy.

Prosím o postup, jak provést namáčení smrkových palubek na venkovní dřevěnou podlahu terasy. Myslím, že formou namočení v namáčecím žlabu dojde ke kvalitnějšímu proniknutí lazury do materiálu než nátěrem. Jaký je vhodný typ namáčecí lazury?

K nátěrům podlah můžete použít: Xylamon HP - v něm můžete desky máčet, Xyladecor Terrace - bezbarvý lak na dřevěné podlahy v exteriéru - doporučuji natírat.

Natřel jsem nové dřevěné obložení na fasádě (smrkové palubky) Bochemitem a nyní bych je chtěl natřít (odstín teak). Jen nevím, zda Luxolem originál nebo Xyladecorem Standard?

Xyladecor Standard vydrží déle - cca 5 let, Luxol originál vydrží méně - 3-4 roky. Výhodou XD Standard je lepší vzhled a delší životnost - menší počet oprav. Výhodou Luxolu originál je jednodušší oprava - stačí jen přetřít.

Potřebuji poradit, čím ošetřit venkovní dřevěné schodiště na půdu? Schodiště mám cca 3 roky, napustil jsem ho Lignofixem, pak Luxolinem a navrch jsem natřel (na základě jedné rady) vodní lak. Ale lak se opakovaně loupe a dřevo pod ním šedne. Nedopustil jsem se chyby při volbě použitých přípravků? Jak zabránit šednutí dřeva? Nově bych chtěl schody napustit Xyladecorem a navrch dát Xs. Oversol. Půjde to a jaký mám zvolit postup?

Pro povrchovou úpravu dřeva v exteriéru jsou vhodné (doporučené) barevné odstíny tenkovrstvých lazurovcích laků (v dotazu neuvádíte). Šednutí (počínající plíseň) je způsobeno vlhkostí uzavřenou pod vrstvou laku. Z našeho sortimentu výrobků na čisté, nátěrem neupravené dřevo, je vhodné pro preventivní ochranu proti dřevokazům použít S 1033 Lazurol impregnační základ, následně pro zabarvení dřeva, zvýraznění struktury a pro ochranu proti povětrnostním vlivům použít tenkovrstvý lazurovací lak S 1035 Lazurol Topdecor ve vybraném odstínu. Po zaschnutí je možné použít ještě S 1020 Lazurol venkovní pochozí lak. Vhodnější je použítí pouze S 1033 a tenkovrstvého lazurovacího laku S 1035 z důvodu snadné, i když častější obnovy opětovným napuštěním. Tenkovrstvé lazurovací laky nevytvářejí na povrchu vrstvu, nátěrový film, dřevo může "dýchat a pracovat", nic nepraská, neloupe se a obnova je jednoduchá opětovným napuštěním.

V rekreační chalupě potřebuji vyměnit prkennou podlahu. Prkna jsou položena na trámcích 10x10cm a pod nimi pouze zem. Jak mám nová prkna zabezpečit proti hnilobě? Nová prkna prošla sušičkou.

Pro prodloužení životnosti prkenné podlahy můžete použít některý z prostředků jako je např. Bochemit, Lignofix a pod. Pro trvalé řešení by bylo potřebné řešit podlahu stavební úpravou, která by zajistila suché a odvětrané prostředí, pod trámky položit beton s izolací proti zemní vlhkosti.

Malování interiéru

Chtěl bych doma vymalovat. Jak a čím?

Staré nesoudržné materiály oškrábat, sádrokarton a narušené podklady doporučujeme podetřít akrylátovou penetrací. Ve světlých odstínech použít ve dvou vrstvách Het Klasik color. V tmavých a sytých odstínech doporučujeme použít Dulux, má podstatně lepší krycí schopnost a je snažší na zpracování. V případě Het Klasiku v tmavých odstínech je nutné počítat s více jak dvěma nátěry.

Jaký je rozdíl mezi Primalexem a Duluxem?

Primalex je u nás nejoblíbenější, otěruschopný, cenově dostupný materiál vhodný k interiérovým nátěrům ve světlých a středně sytých odstínech, relativně dobře kryjících při dvou nátěrech. Materiál Dulux je většinou "jednonátěrovka", s vysokou krycí schopností, otěruschopností, paropropustností a hlavně omyvatelností. Jsou ideální k nátěru nejen zdiva, ale i dřeva a tapet ve všech odstínech. Zvláště v tmavých odstínech oceníme jejich nesrovnatelně větší krycí schopnost. Navzdory vyšší nákupní ceně větší vydatnost a méně vrstev snižuje náklady na 1m2 plochy.

Je lepší u novostavby použít na klasickou štukovou omítku, vápenné mléko anebo penetraci? Jaký je další postup pro první vymalování?

Vápenná mléka se používala v dobách nekvalitních štukových omítek. V dnešní době je výhodnejší použít jako první nátěr například výrobek Primalex Univerzální penetraci s ředěním 1 díl penetrace na 3 díly vody. Nánášení penetrace doporučuji provést starší štětkou. Během nátěru dojde k odstranění uvolněných zrnek písku a zároveň k dokonalému vyrovnání savosti celé stěny. Po zaschnutí penetrace doporučuji použít pro bílé řešení Het Klasik bílý, pro barevné Het Klasik color.

Jak nejlépe ošetřit stěny bytu, které jsou načichlé zápachem po starších nájemcích (i po seškrábání nátěru až na štuk je zápach více než patrný). Jde o letitý zápach způsobený nevětráním, zplodinami z vaření a nedostatečnou hygienou bývalých obyvatelů.

Doporučuji tento postup. Stěny seškrábané až na štukovou omítku vyspravit výrobkem Primalex Štuková omítka. Po té doporučuji přetřít vápnem na bílení. Takto ošetřené místnosti bude dobré vytápět a hlavně intenzivně větrat. Největším problémem stavby podle popisu bude zřejmě vysoká vlhkost ve zdech a jiný způsob jak ji odstranit než větráním a vytápěním neexistuje. Po vysušení doporučuji použít Primalex Univerzální penetraci a po jejím zaschnutí Het Klasik bílý pro bílé řešení nebo Het Klasik color pro barevné řešení.

Chci se zeptat, jak se postupuje při malování bytu, kde se asi 10 let nemalovalo? Někdo nám doporučoval nejdříve umýt mýdlovou vodou. Co to ale znamená? Znamená to zdi pouze natřít, nebo tou mýdlovou vodou omýt (hadrem)?

Pokud se v bytě nemalovalo 10 let budou stěny značně zaprášené i mastné. Osvědčený způsob přípravy takového podkladu k malování je následující. Do vlažné vody přidejte trochu saponátu (Jar a pod.) Tento roztok malířskou štětkou krouživými pohyby nanášejte na stěnu. Působením teplé vody ve spojení ze saponátem bude docházet k rozmáčení omývaného podkladu, který bude zůstávat na štětce. Štětku vždy s touto rozmytou malbou odstříkněte. Je dobré podlahu zakrýt malířskou folií a posypat dřevěnými pilinami, které absorbují omyté malby. Po omytí nechte stěnu oschnout. Pak natřete výrobkem Primalex Hloubková penetrace a stěna bude ideálně připravena na další malování.

Potřebovala bych zodpovědět jednu otázku. Můj tchán koupil starší dům, který předělává. Stěny uvnitř domu chce vybílit vápnem. Já jsem mu radila Primalex, protože ho sama používám, ale neuměla jsem mu vysvětlit, proč právě Primalex a ne vápno. Prosím Vás, mohli byste mi co nejdřív odpovědět na tuto otázku? Chtěla bych mu dobře poradit, než něco udělá.

Vyhašené vápno, které se používá na bílení, je hydroxid vápenatý (silná zásaditá žíravina). Její hlavní přínos vychází z chemického složení. Dokáže likvidovat plísně. Z tohoto titulu je ideálním nátěrem pro sklepy, chlévy apod. Při jeho nanášení je nutné chránit si dobře zrak i pokožku. Dále vápno vyžaduje neustálé promíchávání během natírání. Další nevýhodou vápna je jeho náchylnost na vytvoření takzvaných kocourů. Mezi poslední nevýhody vápna patří velká náročnost úklidu ploch potřísněných vápnem. Všechny zmíněné nevýhody odstraňují malířské nátěry. Do Vašich prostor doporučuji Het Klasik, budete určitě velmi spokojeni.

Nátěry betonových ploch a střech

Jde použít Renolast na asfaltovou lepenku natřenou Reflexolem?

Obě nátěrové hmoty jsou na bázi asfaltů a lze je vzájemně aplikovat na sebe.

Potřeboval bych poradit ohledně vhodného nátěru střechy pokryté hliníkovými šablonami (typ barvy a technologii nátěru). Stáří střechy je 15 let. Původní nátěr je částečně pryč.

Pro obnovu povrchové úpravy střechy z Al šablon je vhodná velmi kvalitní jednovrstvá barva S2820 Hostagrund na pozink. Podklad je potřebné před aplikací očistit od nečistot, prachu - sprašující povrch starého nátěru, případně nepřilnutých zbytků nátěru např. omytím saponátem a tlakovou vodou.

Čím je nejlépe natřít rovnou střechu, na které je položena lepenka s hliníkovou mezivrstvou a je již delší dobu nenatřena?

Pro povrchovou úpravu rovné lepenkové střechy můžete použít nátěry na bázi asfaltů, jako jsou např. Gumoasfalt SA 12, Gumoasfalt SA 23, Reflexol, podrobnější infromace o výrobcích a jejich vlastnostech naleznete na www.paramo.cz

Firma nám chce natřít střechu na panelovém domě přípravkem Lutex ATS. Je vhodný pro nátěr? Jaký je rozdíl mezi ATS a ATN?

Lutex je asfaltová hmota určená pro nátěry střech. ATS je zkratka pro asafaltový tmel pro stříkání, ATN asfaltový tmel pro natírání.